wlasciwa-pielegnacja-okien-sprawi-ze-beda-nam-one-sluzyly-przez-dlugie-lata

Właściwa pielęgnacja okien sprawi, że będą nam one służyły przez długie lata

Statystki pokazują, że niezmiennie od lat klienci najchętniej kupują okna PCV. Na taki stan rzeczy wpływ wywiera wiele czynników, wśród których można wymienić ogólną dostępność , popularność i stosunkowo niską cenę. Jednak z perspektywy użytkowników ważne są także inne parametry, takie jak wytrzymałość, dobra izolacja, łatwe utrzymanie czystości. Jednak, aby rzeczywiście cieszyć się przez długie lata solidnymi oknami PCV, musi o nie właściwie dbać. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam w pielęgnacji okien:

Rama – podstawa okien PCV.

Pielęgnacja ram okiennych wykonanych z PCV nie jest trudna, ale jednocześnie ma ogromne znaczenie na zachowanie trwałości i odporności okien na czynniki atmosferyczne. Podczas mycia ram okiennych warto stosować specjalne środki czyszczące przeznaczone właśnie do tego celu. Nie stosujmy innych, niesprawdzonych detergentów, które mogą zawierać rozpuszczalniki i substancje ścierające. W ten sposób moglibyśmy nieodwracalnie uszkodzić strukturę ramy, nie tylko wizualnie, ale również pod względem jej wytrzymałości. Możemy używać specjalnych środków do mycia okien, albo zwykłego płynu do mycia naczyń, który w połączeniu z ciepłą wodą i miękką gąbką doskonale się sprawdzi. W przypadku okien PCV pokrytych drewnopodobną okleiną warto stosować specjalne detergenty przeznaczone do ram okleinowych. Bez trudu znajdziemy je w sklepach ze środkami czystości.

Czysta szyba – twoje przejrzyste okno na świat.

Nasze mamy i babki przekazują nam różne metody mycia szyb, które mają nadać im wyjątkowego blasku. W tym celu wiele z nich poleca stosowanie gazet. My jednak nie zalecamy tej metody, gdyż jeśli wybierzemy sztywną gazetę, możemy porysować taflę szyby. Znacznie lepiej stosować miękkie szmatki, a do polerowania popularne ręczniki papierowe. W przypadku detergentów wystarczy najtańszy płyn do mycia szyb z wygodnym aplikacją w spryskiwaczu.

Przegląd techniczny okien – jak w samochodzie, pamiętaj o nim co roku!

Przed zimą, a także na wiosnę, powinniśmy sprawdzić stan uszczelek i okuć w naszym oknie. Są to elementy, które najszybciej mogą ulec zużyciu. W przypadku metalowych okuć należy sprawdzić, czy któreś jego elementy nie zaczęły rdzewieć, czy nie poluzowały się. Wówczas okno nie będzie się szczelnie domykało, a my będziemy tracić ciepło z domu. Warto sprawdzić stan śrub, klamek, zawiasów. Jeśli wszystko będzie w porządku, warto ruchome i metalowe części okna pokryć warstwą środków ochronnych. Impregnat zabezpieczy je przed korozją i zużyciem. W tym celu możemy użyć wazeliny, smaru, czy oleju do maszyn. Uszczelki, to kolejny element okien, o które powinniśmy dbać. Sprawdzajmy, czy nie uległy zużyciu, czy są na swoim miejscu. Można je zabezpieczać środkiem impregnującym na bazie żywic silikonowych, które chronią uszczelki przed przymarzaniem do ramy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + 7 =