znaczenie-okuc-okiennych

Znaczenie okuć okiennych

Pomiędzy skrzydłem okiennym a ramą znajduje się mechanizm, który właściwie decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu okien oraz ich trwałości. Są to okucia, które wpływają na wykonywane przez nas czynności, czyli otwieranie, zamykanie i uchylanie okien. Jednak okucia pełnią również szereg innych funkcji, które wpływają na bezpieczeństwo okien oraz komfort ich użytkowania. Możemy zatem wyposażyć nasze okna w dodatkowe elementy, które znajdują się właśnie w mechanizmie okuć.

Są to między innymi:

  • Mikrowentylacja – bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku. Dzięki temu, możemy przekręcić nieznacznie klamkę i w ten sposób powstaje niewielkie, 3mm, rozszczelnienie pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem. Zapewnia ono dopływ świeżego powietrza, mimo że okno jest de facto zamknięte. Okna z mikrowentylacją świetnie nadają się również do pomieszczeń z dużym poziomem wilgoci.
  • Grzybek- mechanizm antywłamaniowy. Jest to charakterystyczny trzpień, który tworzy w ramie okiennej bezpieczne punkty, dodatkowe blokady.
  • Blokada obrotu klamki – dzięki temu mechanizmowi, będziemy prawidłowo obsługiwać okno i zapobiega wypadaniu skrzydła okiennego z ramy, czyli wypadania z zawiasów.
  • Zatrzask balkonowy – mechanizm stosowany w oknach balkonowych, który zapobiega uderzaniu drzwi o ościeżnicę. Pozwala otwierać i zamykać okna zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz.
  • Stopniowe uchylanie okna – mechanizm odpowiadający jak nazwa wskazuje, za regulowany stopień uchylania okna. Możemy w ten sposób uzyskać kilka położeń, w zależności od naszych potrzeb. Poza tym zapobiegamy w ten sposób zatrzaskiwaniu okien podczas przeciągu.
  • Ogranicznik otwarcia okna – mechanizm, w którym okucie jest wyposażone w specjalny hamulec, który pozwala nam pozostawić otarte okno w wybranym położeniu. Dzięki temu okno nie zatrzaskuje się i nie uderza o meble, czy ścianę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − ten =