rola-wzmocnien-i-uszczelek-w-oknach

Rola wzmocnień i uszczelek w oknach

Dlaczego tak ważne są wzmocniena i uszczelki? Czy warto kupić okna, które mają lepsze wzmocnienia? Czy jakość uszczelek jest aż tak ważna? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule…

Rola wzmocnień okiennych

PCV jest materiałem łatwym w utrzymaniu i solidnym, jednak nie jest na tyle wytrzymałym tworzywem by zapewnić oknom wymaganą sztywność. Aby osiągnąć ten efekt stosuje się dodatkowe wzmocnienia w formie stalowych kształtowników, które umieszczane są wewnątrz profili okiennych. Są one wykonane z ocynkowanej blachy stalowej o określonych parametrach grubości i profilowania. Kształtowniki na pierwszy rzut oka są niewidoczne, jednak pełnią bardzo ważną rolę. Niezwykle istotne jest zadbanie o właściwych wzmocnień w oknach o większych gabarytach. Użytkowanie ciężkich i dużych okien wymaga dodatkowego usztywnienia profili, by nie uległy one zniszczeniu.

Rola uszczelek w oknach

O tym, że musimy dbać o uszczelki w oknach i zadbać o ich najwyższą jakość nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak warto przypomnieć, dlaczego właśnie w oknach PCV uszczelki są tak ważne. Otóż PCV jest materiałem, który nie zapewnia pełnej szczelności sam w sobie. Dlatego umieszcza się uszczelki, zarówno na szybie jak i na miejscu zetknięcia się skrzydła okiennego z ramą. W tym miejscu uszczelki mają zadanie odprowadzać wodę ze strefy mokrej otworami, które umieszczone są w dolnej części ramy. To właśnie uszczelki oddzielają mokrą strefę profilu od suchej, gdzie znajdują się okucia, które powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Materiał, z którego wykonane są uszczelki, powinien być solidny i odporny na zniszczenia i ścieranie się pod wpływem czasu i użytkowania. Dobre uszczelki powinny nadać się do użytkowania przez 5-10 lat, później można je wymienić na nowe. W celu wykonania trwałych uszczelek wykorzystuje się silikon, kauczuk EPDM (etylenowo-propylenowy), czy też elastomery termoplastyczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + fifteen =